Kunsthisterik
  • Oglasna deska
  • Društvo
    • Zgodovina
    • Osnovni podatki
    • Študentsko organiziranje
    • Dejavnosti
    • Dokumenti
    • Članstvo
    • Fotogalerija
  • Oddelek
    • Predstavitev
    • Zaposleni
    • Knjižnica
    • Dokumenti
Oddelek za umetnostno zgodovino  /  16. oktobra, 2018

Marko Jenko – terenske vaje za 1. letnike 2. stopnje – prvo srečanje 5.11.2018

asist. dr. Marko Jenko, kustos, Moderna galerija, Ljubljana

 

TERENSKE VAJE 2018/2019

  1. stopnja, 1. letnik

Uvodno srečanje 5. novembra 2018, ob 15.00 uri, v Moderni galeriji, Windischerjeva 2 (službeni vhod), Ljubljana

 

Predstavitev

Terenske vaje se bodo osredotočile na srečanje z umetnino, zlasti s kiparskimi deli slovenskih avtorjev, in sicer v tako ožjem kot širšem pomenu (vključujoč instalacije itn.) in v različnih okoljih ali kontekstih: v muzejskem in galerijskem, javnem in zasebnem ter tudi ateljejskem. Kiparsko delo bomo spremljali na njegovih različnih, a med seboj prepletenih poteh: od prvega, lahko že ateljejskega stika z njim, njegovega (lastniškega) prenosa v javni ali zasebni prostor, kajpak tudi v muzej ali galerijo, v grobem na poti od najbolj osnovnega kuratorskega rokovanja z delom oziroma prvotne obravnave dela v muzeju in/ali galeriji, pred njegovo morebitno vključitvijo v zbirko, in postopoma vse do njegovega razstavljanja in (tudi kritičnega in kritiškega) interpretiranja. Terenske vaje so naravnane praktično, a od študentov/-k se bo poleg redne udeležbe pričakovala tudi priprava na vaje (branje strokovne literature, pravnih aktov, kritik itn.), ki naj bi spodbudila živahno razpravo o praksah, povezanih z umetniškim delom.

 

  1. semester: SREČANJE S KIPARSKIM DELOM IN NJEGOV OPIS

V prvem semestru bosta v ospredju opis umetniškega dela in njegov vstop v muzejski ali galerijski prostor oziroma osnove muzejske prakse, zlasti dokumentiranje. Odgovorili si bomo vsaj na sledeča vprašanja: kako z delom rokujemo? Kako ga pregledamo? Kako in na kakšne načine ga dokumentiramo? Katere podatke lahko o njem ustvarimo? Kako pri tem sodelujemo s konservatorjem-restavratorjem in drugimi strokovnjaki? Pod kakšnimi pogoji umetnino hranimo? Kaj muzeju in kustosu tu nalagajo pravni akti, zlasti tisti, ki so vezani na spomeniško varstvo, javni interes za kulturo in avtorske pravice? In nadalje: kako danes nastaja muzejska zbirka? Kako kustos sodeluje z umetniki/-cami, s trgovci/-kami z umetninami in zasebnimi lastniki/-cami ali zbiratelji/-cami? Srečanja z različnimi poznavalci/-kami, strokovnjaki/-njami in seveda tudi z umetniki/-cami v njihovem ustvarjalnem prostoru bodo najbolj pomembna prav s tega vidika prvega srečanja z umetnino in morda že njenim nastajanjem ter sprotnim spremljanjem in dokumentiranjem posamičnega opusa, kar je lahko eden od pogojev dobrega interpretiranja. Za interpretiranje del je seveda zelo pomemben prav natančen opis – in slednji bo cilj prvega semestra.

 

  1. semester: RAZSTAVLJANJE KIPARSKIH DEL IN NJIHOVO INTERPRETIRANJE

V drugem semestru bomo od osnovne obravnave, tj. srečanja, opisa in ustvarjanja podatkov, prešli k razstavljanju in interpretiranju. Strokovna usposobljenost in teoretsko znanje svojo vlogo odigrata seveda že na tej najosnovnejši ravni muzejskega rokovanja s posamičnim delom in zbirko, tako da vsekakor ne gre zgolj za nadgradnjo. Ob ogledu razstav in fotografskega arhiva razstav v Moderni galeriji, ki nam poleg časopisne in druge muzejske dokumentacije lahko veliko pove o nekdanjih praksah razstavljanja, se bomo vprašali, na kakšen način lahko razstava vpliva na novo ali drugačno interpretiranje posamičnih del ali določenega opusa, obdobja itn.? Kako je z vlogo umetnika pri interpretiranju in razstavljanju? Celo konservatorja-restavratorja oziroma konservatorsko-restavratorskih analiz ali odkritij? In kako nam že natančen pregled in rokovanje z delom lahko nudita vstop v ustvarjalni/miselni proces oziroma kako razgrinjata misel umetnice ali umetnika v določenem delu? Ne nazadnje: kako kustos razstavo sploh pripravi? Katere standarde mora pri razstavljanju upoštevati? Kako zbere in izbira dela, kako popisuje ali sestavlja opus, kako dela išče? Odgovori na poprej navedena in seveda druga vprašanja, do katerih se bomo prebili v sklopu terenskih vaj, naj bi zatorej ponudili vpogled v praktični čut za umetnino in posledično za drugačne vidike interpretativnega spoprijemanja ali zajemanja misli, ki je umetniško delo. Cilj drugega semestra je tako interpretacija kiparskega dela, ki sloni na opisu, že obstoječih podatkih in interpretacijah in na načinih njegovega razstavljanja.

 

Terenske vaje bodo do novega leta večinoma potekale ob ponedeljkih ob zgoraj navedeni uri (15.00) in lokaciji (Moderna galerija, Windischerjeva 2, ali tudi Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana). Spremembe lokacije ali ure bodo javljene pravočasno.

 

Navigacija prispevka

Katja Mahnič, nadomeščanje predavanj iz Uvoda v občo umetnostno zgodovino 26. 10. 2018 od 8h do 11:15
Tine Germ, nadomestno predavanje za gotiko 24.10. od 12:10-13:45

ARTFIKS

ARTFIKS

  • Elara by LyraThemes
  • Made by LyraThemes.com
  • Modified by Matic Ferlan (2018)