Oddelek za klasično filologijo vabi na predavanji gostujoče profesorice dr. Petre Mutlove. Prof. dr. Mutlova je izredna profesorica na Oddelku za klasične študije Filozofske fakultete Masarykove univerze v Brnu. Področje njene raziskovalne dejavnosti so jezik, književnost in kultura latinskega srednjega veka, še posebej analiza rokopisov in tekstna kritika, je pa tudi strokovnjakinja za Jana Husa in češko reformacijo, ki je tudi tema njenih številnih objav, med drugim prispevka, s katerim je sodelovala na mednarodnem simpoziju European Humanism and its Challenges v Ljubljani (2017). V zadnjih letih je sodelovala tudi pri projektu Magistri Ioannis Hus opera omnia, prav tako pa pripravlja kritično izdajo istoimenske serije Husovih del za Brepols.
V Ljubljani bo imela prihodnji teden na Oddelku za klasično filologijo Filozofske fakultete dve predavanji:
- Late Medieval Illuminated Codices and the Case of the Bohemian Reformation (ponedeljek, 25.11., ob 18.00 v 345)
V zgodnjem 15. stoletju je že nekaj časa potekala sprememba od avditivne do vizualne percepcije. Pojav je tesno povezan s prehodom iz ustne kulture v svet vizualno globalne komunikacije. Jan Hus si je s svojim krogom sodelavcev z univerze v Pragi v srednjem veku prizadeval za reformo, usmerjeno v nov družbeni red. Predavanje bo z raziskovanjem različnih vidikov pri iluminiranih rokopisih češkega porekla posvečeno komunikacijskim strategijam teh čeških reformatorjev. Predstavljen bo tudi primer avdiovizualnega medija husitske propagande.
- Textual Criticism and Medieval Latin (torek, 26.11., ob 08.50 v 345)
Sodobni pristopi k tekstni kritiki so urednike srednjeveških besedil naredili bolj občutljive za številne vidike srednjeveške pisane kulture. Mednje sodijo koncepti avtorske namere, idealnih ali avtentičnih besedil in socializacije rokopisov. Kljub temu pa je korpus srednjeveških latinskih besedil – ki so najpomembnejši viri za zgodovino srednjeveške Evrope – še vedno v veliki meri na voljo le v rokopisih. Predavanje bo posvečeno vprašanju, kako tak položaj vpliva na to, da so vsi trenutni rezultati na področju srednjeveške latinščine nujno začasni in odprti. Dotaknilo se bo tudi nekaterih izzivov, povezanih z digitalnim okoljem.
Predavanji bosta v angleščini.